SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Strösockerskål 16449068
nr 1644 9068
Strösockerskål
nysilver, nyrokoko, + strösked. Höjd: 34 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
måndag 23 september 2024
kl 19:08:14
21/9 18:16:37
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.